Jak fotit zátiší

Fotografické zátiší anglicky „still life“, neboli klidný život, si vzalo základy z velmi starého žánru výtvarného. Kořeny této malířské disciplíny sahají až k počátkům lidské civilizace. Již v hrobkách pocházející z období starého Egypta, byly nalezeny malby znázorňující mísy s ovocem a jinými potravinami. Tehdy se věřilo, že se namalované jídlo promění ve skutečné a nasytí po smrti zemřelého.

Tipy Jak fotit zátiší

Tipy Jak fotit zátiší

Obsah

Podobné obrazy nalezneme i později ve středověku a renesanci, kde bylo zátiší vyobrazováno i takovými výtvarnými mistry jako byl Giotto di Bondone, Albrecht Dürer, nebo Leonardo da Vinci. Tehdy šlo především o studie ovoce, rostlin a živočichů. V 16. století umělečtí malíři vyobrazovali hmyz, rostliny a exotické ovoce a ve století sedmnáctém se jejich pozornost soustředila především na aranžované scény, ve kterých byly uspořádány rekvizity jako květiny, vázy, mísy, ovoce, mince, hodiny, obrazy, svíčky, hudební nástroje a další.


Joseph Nicéphore Niepce / Prostřený stůl, 1829

S nástupem vynálezu fotografie tedy na přelomu 30. a 40. let devatenáctého století se stalo zátiší také velmi oblíbený fotografickým žánrem. Vycházelo to v podstatě i z technických možností tehdejší fotografické technicky, která se hodila spíše na statické záběry v interiérech, nebo improvizovaných fotografických studiích. První fotografové v podstatě čerpali inspiraci z obrazů a kreseb. Jedna z vůbec nejstarších dochovaných fotografií, přesněji řečeno daguerrotypií pochází z roku 1829 a zachycuje Prostřený stůl. Jejím autorem není nikdo jiný než jeden ze samotných otců fotografického vynálezu Joseph Nicéphore Niepce. Ze stejného období pochází také snímek Zátiší interiéru z kabinetu kuriozit z roku 1837, jejímž autorem byl samotný Louis Jacques Mandé Daguerre.


Louis Jacques Mandé Daguerre / Zátiší z ateliéru kabinetu kuriozit. 1837

Rozdělení typů zátiší

Prvním variantou je zátiší klasické. Jde o záměrně naaranžovanou kompozici dvou a více objektů, které jsou uspořádány tak, aby působily vzájemně harmonicky. Většinou se u něj používá klidné pozadí, které zbytečně nepoutá pozornost a neruší celkovou scénu.

Další je zátiší moderní/věcné, které využívá především moderní kompoziční postupy a techniky.

Zátiší symbolické zachycuje takové předměty, které mají určitý symbolický význam. Může jít například o lebku, přesýpací hodiny, nebo svíčku.

Posledním základním typem je zátiší nalezené. V tomto případě jde o zachycení náhodně uskupených předmětů do kterého fotograf zasahoval minimálně, nebo vůbec.

TechnikaPhilippe de Champaigne / Zátiší s lebkou, cca 1671


Postup

Zátiší stejně jako většina fotografických žánrů se nejlépe fotí s přednastavením clonového čísla. Díky němu si můžeme podle potřeby korigovat hloubku ostrosti. Natavení lze provést v režimu M (Manuál), kde přednastavíme clonu a časem doladíme správnou expozici, nebo v režimu A/Av (Preference clony). V tomto případě nastavíme potřebné clonové číslo, čas se dopočítá automaticky a kompenzací expozice (+/-) případně doladíme rozložení světel a stínů. Zkušenější fotografové mohou ještě zvolit některý ze způsobů měření expozice, například bodové, nebo se zdůrazněným středem, ale podle mého názoru je lepší expozici doladit pomocí zmiňované kompenzace.

Světlo

Jedním z nejdůležitějších prvků zátiší a to jak na klasických obrazech, tak na fotografii bylo vždycky správné nasvícení scény. Všeobecná poučka o tom jak správně zátiší nasvítit bohužel neexistuje. K nasvícení se dá použít jeden, dva, nebo více světelných zdrojů. Použít se dá jak světlo denní, tak světlo umělé, pracovat můžeme se světlem přímým, nebo odraženým a samozřejmě lze použít jak světlo stále, tak světlo zábleskové. Vybrat tedy vhodné nasvícení a zvolit správnou intenzitu není tedy nic jednoduchého. Osobně bych doporučil pracovat nejprve s těmi nejjednoduššími možnostmi a postupně k tomu přibírat i složitější techniky. Jako základní světelný zdroj může sloužit obyčejné okno, ze kterého dopadá na scénu denní světlo. To lze částečně směrovat a korigovat odraznými deskami, které pomohou vysvítit i temnější místa zátiší. Jako odraznou desku lze použít zrcátko, lesklou folii, nebo v podstatě obyčejný kurz tvrdšího bílého papíru.

V případě že nemůžeme pracovat s denním světlem, můžeme si scénu nasvítit lampičkou, nebo jiným umělým světelným zdrojem. Vhodné jsou například nejrůznější diodové makro světla, nebo lze použít například klasickou žárovkovou nebo diodovou turistickou čelovou lampu.


Martin Lukeš / rekonsrukce zátiší podle fotografie Josefa Sudka

Jako světelný zdroj lze použít také světlo fotografického blesku. S vestavěným bleskem se bohužel zátiší moc dobře nasvítit nedá hlavně z důvodu přímého směru světla, které navíc nelze moc dobře regulovat. Vhodnější jsou externí blesky, u kterých lze vyklopit hlava a záblesk odrazit o stěnu nebo o strop a navíc je lze odpalovat na dálku. K tomu složí bezdrátové odpalovače, kabely a některé přístroje umí odpálit blesk na dálku přímo, bez použití dalších doplňku. Zkušenější fotografové používají k nasvícení dokonce několik externích zdrojů, nebo ateliérových zábleskových jednotek. Díky tomu mohou velmi dobře rozložit světlo na scéně a každou scénu si nasvítit zvlášť podle potřeby. Pro tyto účely se dají také velmi dobře použít sady makro blesků.

Umělecký žánr zátiší je dnes bohužel velmi opomíjený. Většina současných fotoaparátů dává i naprostým amatérům v podstatě neomezené možnosti a hledat kouzlo ve statické aranžované scéně se tak bohužel trochu vytrácí. Bez velké praxe dnes můžete fotografovat dynamické scény jako je sport, divadlo koncerty, reportáže a další témata, na které se v době kinofilmu troufli jen ty nejostřílenější a nejzkušenější profesionálové. Na druhou stranu právě na zátiší se může fotograf velmi dobře naučit citu pro kompozici, detail, dále získá zkušenosti se čtením světla a osvojí si také určitou fotografickou trpělivost, která se určitě v praxi hodí. Navíc z klasického zátiší v podstatě vychází i mnoho současných komerčních žánrů jako je například reklamní a produktová fotografie, nebo fotografování jídla.

Každý kdo se rozhodně věnovat tomuto trochu nadneseně řečeno „ušlechtilému žánru“ brzy objeví krásu v naprosto obyčejných věcech, kterými mohou být například okoralé ovocem, nebo oschlá skýva chleba. A naučit se hledat krásu i ve zdánlivě banálních věcech je přece jedna z věcí, o kterou nás vynález fotografie obohacuje.

Nejlepší fotky z galerie

Kurzy a workshopy 2

Radíme s výběrem

Užitečné nástroje

Poraďte se s experty

Poraďte se s experty

Fotografické zátiší anglicky „still life“, neboli klidný život, si vzalo základy z velmi starého žánru výtvarného. Kořeny této malířské disciplíny sahají až k počátkům lidské civilizace. Již v hrobkách pocházející z období starého Egypta, byly nalezeny malby znázorňující mísy s ovocem a jinými potravinami. Tehdy se věřilo, že se namalované jídlo promění ve skutečné a nasytí po smrti zemřelého.

Zeptejte se našich expertů v poradně

V pracovní dny odpovíme do několika hodin

Položit dotaz

Volejte
775 229 973

Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.

Zavolat

Něco vás pálí?
Poradíme vám hned

Jsme tady pro vás v po–pá 9–18 hod.

Spustit live chat

Náš expert je tady pro vás

Komentáře

Vladimír Brabec

Reaguje na (6) | Reaguje na (8) | díky za reakce, vzhledem k tomu, že reakce přišla za cca měsíc, tak jsem měl dostatek času zjistit, že to jedno opravdu není a tedy beru zpět. Máte oba dva pravdu.

10

Vladimír Brabec, 11. 03. 2014 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Zrovna ořezový ráměček editoivat jde. Otevřete si záložku MOJE GALERIE a u každého snímku je tlačítko editovat. Přes ten se dostanete na editaci, kde pousnete rámeček a dole potvrdíte tlačítkem uložit. Změna se projeví po znovunačetní stránky CTRL+F5.

9

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 09. 03. 2014 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (4) | Jedno to skutečně není. Je to stejné jako kdybyste šel s manželkou do kina na romantickou komedii a vyklubal by se z toho brutální horor. Taky byste asi neobstál s tím, že je vlastně jedno jaké to má zařazení, hlavně že to bylo dobře natočené. Klasické žánry mají svá pravdila a ty musí být dodrženy, zvláště pokud jde o soutěž. Asi bych se nepřel u dokumentu a reportáže, kde je hranice mězi žánry velmi tenká, ale zákoutí a zátiší je stejné asi jako hodinky a holinky ;)

8

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 09. 03. 2014 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Zatiší je scéna, která je složena z běžných věcí. Může jít o zátiší nalezené, nebo aranžované. Zákoutí je detail půdy, sklepa, uličky atd.

7

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 09. 03. 2014 |Reagovat

Jaroslav Orlík

Reaguje na (4) | Ne, rozhodně to není jedno. Zátiší je zátiší a zákoutí je zákoutí. Hard rock je hard rock, rockabilly je rockabilly. Pro normálního fotografa, který si fotografuje jen pro radost, to jedno být může. Ale pro vzdělaného fotografa, který je, díky svým znalostem, posoudit fotografii, to jedno být nemůže. Kdybych na Váš názor přistoupil, musel bych pak přistoupit i na názor, že je jedno, zda při operaci použijete trokar nebo skalpel, neboť to jsou oba chirurgické nástroje.

6

Jaroslav Orlík, 08. 03. 2014 |Reagovat

Petr Bulín

Rád bych věděl, zda je možné editovat již vloženou fotografii do galerie.Na př. jiný výřez pomocí posuvného rámečku. Pokud to jde, tak jak se vytvořený řez ukládá. Děkuji za odpověď.
S pozdravem
Petr Bulín

5

Petr Bulín, 04. 03. 2014 |Reagovat

Vladimír Brabec

Reaguje na (3) | není to tak trochu jedno? Osobně mi to přijde jako když se v hudbě škatulkuje třeba rock na hard rock, glam rock, rockabilly atd. Pro někoho možná životně důležité, pro mě, pokud se to dá poslouchat, tak je to pořád dobrá hudba ;).

4

Vladimír Brabec, 07. 02. 2014 |Reagovat

Milan Prucek

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na základní otázku, kterou vídávám, jak na stránkách megapixelu tak i na stránkách photoextraktu, a vlastně je vyřčena i v tématu zátiší,(aby jsme si nepletli zákoutí se zátiším, při vkládání fotek do soutěže) a tou otázkou je rozpor mezi zátiším a zákoutím.
Je tady spousty fotografií, kde jsou rozepře mezi těmito dvěma žánry. Mohl bych dostat nějakou univerzální poučku,abych se této rozepři v budoucnu mohl vyhnout, kdy už je vlastně zátiší považováno za zákoutí a naopak.??
Děkuji za odpověď.

3

Milan Prucek, 02. 02. 2014 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den,ano má.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 27. 01. 2014 |Reagovat

Jaroslav Fišera

Mám dotaz jestli má D 90tka funkci předsklopení zrcátka?Díky za info J.Fišera

1

Jaroslav Fišera, 23. 12. 2013 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.