Magazín

Krátce

Sony FE 55mm f/1,8 je stejně dobrý, jako 3,4x dražší Zeiss Otus 55mm f/1,4

Luděk BouškaVydáno: 30. 1. 2014 v 14:56 • Rubrika: Krátce

Sony FE 55mm f/1,8 je stejně dobrý, jako 3,4x dražší Zeiss Otus 55mm f/1,4

Dožili jsme se krásné doby. Technologie jsou na takové úrovni, že si můžeme užívat skvělé techniky za čím dál, tím dostupnější cenu. Krásným příkladem je porovnání optické kvality dvou objektivů podobných parametrů, ale neporovnatelné ceny.

Obsah

Sony FE 55mm f/1.8 ZA Sonnar T VS. Carl Zeiss Otus 55mm f/1,4

Do porovnání těchto objektivů se pustila renomovaná laboratoř DxO, která se zabývá právě laboratorními testy fotografické techniky. Porovnání těchto dvou objektivů dopadlo velice dobře právě pro objetiv Sony, který podle parametrů nebudí žádné zvláštní emoce. Základní objektivy se světelností f/1,8 většinou stávají kolem 5 000 Kč.


Optická stavba objektivu Sony FE 55mm f/1,8 ZA Sonnar T*

Sony FE 55/1,8 ZA Sonnar T* je podstatně dražší, ale jak se ukazuje, rozhodně není předražený. V nezávislém testu se vyrovnal daleko dražšímu objektivu Zeiss Otus 55/1,4, který je momentálně uznáván jako nejkvalitnější objektiv těchto parametrů, jaký kdy spatřil světlo světa. Nedávno jsem ho recenzoval a jak jsem psal, skutečně jsem zatím nic lepšího v ruce ještě neměl. Podívejte se na kompletní recenzi s ukázkovými snímky v plném rozlišení.

O to zajímavější bude, až se do prodeje dostane nedávno představený objektiv Sigma 50mm f/1,4 DG HSM Art, který by měl být minimálně na stejně vysoké úrovni, jako zmíněné dva objektivy. Oproti Otusu bude přirozeně o mnoho levnější, otázkou zůstává, jaká bude jeho cena v porovnání s objektivem Sony. Nutno zdůraznit, že jak Sony, tak Sigma jsou samozřejmě vybaveny automatickým ostřením, zatímco Otus nabízí pouze manuální ostření.

Sdílet na


Komentáře k článku

Š

Reaguje na (2) | možný je to. Nicméně co se týče čoček, pochybuji že by Zeiss mimo Cosinu pustil z ruky technologii výroby jednotlivých optických elementů a antireflexního povlakování do Sony. Firemní know how se jen tak z ruky nepouští. Nehledě na náklady, vždy je jednoduší když to pro ně udělá Cosina, která na to má uzpůsobené linky, včetně závěrečných měření a kontroly. Co se týče tubusu, Cosina má dělat také objektivy s vlastním pohonem ostření, viz objektivy Carl Zeiss Tuit pro Nex a Fujifilm, ale ty nemají ani v jednom případě stabilizaci a nepodporují hybridní AF jako objektivy Sony-Carl Zeiss, takže tady to na Sony skutečně vypadá.
http://www.cosina.co.jp/annai/index.html

3

Švesi, 31. 01. 2014 |Reagovat

DS

Reaguje na (1) | ZA objektivy jsou vyvíjené firmou Carl Zeiss na objednávku Sony Corp. Všechny jsou AF a mají novou konstrukci. Vyrábějí se v továrně Sony s částí technologie od Carl Zeiss. Objektivy ZF, ZE, ZK a ZM, jsou většinou upravené staré konstrukce, nemají AF a skutečně je kvůli snížení výrobních nákladů vyrábí Cosina v Japonsku.

2

Dan Svoboda, 30. 01. 2014 |Reagovat

Š

Dobré info, ale Sony Sonnar T 55/1.8 není výrobkem Sony ale pochází konstrukčně a pravděpodobně i výrobně ze stejné dílny jako Zeiss Distagon Otus T 55/1.4. Písmeno T je označením pro Carl Zeiss antireflexní vrstvy stejně tak Sonnar je značka objektivů používaná firmou Carl Zeiss. Sony Carl Zeiss nese i samotné označení toho objektivu. Označení ZA opět patří k značce Carl Zeiss, Z jako Zeiss a písmeno A tady znamená bajonet. Stejné je to u objektivů pro ostatní výrobce Z a písmeno podle názvu bajonetu ZF, ZE, ZK, ZM . Výrobcem je prý známá japonská firma Cosina a konstruktérem optiky německý Carl Zeiss, Cosina má být taká vyrobcem Sony Carl Zeiss objektivů se zaostřováním pro NEX. Vlastní také značku špičkové optiky Voigtlander.

1

Švesi, 30. 01. 2014 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.