Magazín

Rozhovory

S bezzrcadlovkou fotím přes displej. Vždycky jsem se tomu smál a teď to dělám taky, říká Tony Košař

Martin LukešAktualizováno: 23. 7. 2020 v 10:07 • Rubrika: Rozhovory

S bezzrcadlovkou fotím přes displej. Vždycky jsem se tomu smál a teď to dělám taky, říká Tony Košař

Červencové kolo naší velké FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM se točí kolem kultury a jejího pozvolného restartu. Garantem soutěže je mladý kreativec Tony Košař, koncertní fotograf a videomaker, který nám prozradil, jak se dostal k focení koncertů, jak velký je rozdíl pracovat se zrcadlovkou a bezzrcadlovkou nebo na jakých projektech v současné době pracuje.

Mohl by ses představit našim čtenářům. Odkud jsi, kolik ti je, čím se živíš.

Tak ahoj, jsem Tony Košař, je mi aktuálně 26 let, bydlím v Praze a živím se několika věcma. Vše souvisí s audiovizuální tvorbou. Fotografie, video, grafický design, sociální sítě apod.

video: Marpo - Zavři Hubu 3 (Official Disstrack) / by Tony Košař

Jak si se dostal k focení a bylo to tak že si nejdříve začal fotit a pak sis jako hlavní téma vybral koncerty, nebo si naopak začal fotit kvůli koncertům?

V 15 jsem se přihlásil na střední školu se zaměřením na obrazovou a zvukovou techniku. Točil jsem si různý krátký videa v naší vesnici. Potom jsem se potkal s Marpem, byl jsem jeho fanoušek a nabídnul mu, jestli nechce točit vlogy z jeho života apod. Začli jsme spolu jezdit velký akce, dostal jsem se k jinejm kapelám a festivalům.Ty nejen fotíš ale i natáčíš. Čím si začal? Byla to fotka nebo video?

Asi video, jenže se točilo na foťák, takže přejít k fotkám už nebylo tak těžký. A byla potřeba dělat oboje, tak jsem dělal oboje…

Dokážeš říct, co tě baví víc?

Asi mě baví víc focení. Je to taky o tom, že nejsem úplně trpělivej člověk a upravit fotky je rychlejší, než stříhat video několik dní. Jako při představě, že stříhám nějaký celovečerní snímek… Prostě fotky jsou rychlý, aktuální a bez korektur. To je vlastně věc, kterou nemám rád. Korektury. Zpomalí to průběh tý věci, chci to dodělat co nejdřív, dokud mám ještě ten mood.A co myslíš, že je složitější?

Jak jsem říkal, fotky jsou asi jednodušší, protože se na nich nedá udělat tolik korektur. Buď je dobrá, nebo ne. A to si většinou řeknem už na place. Pokud jde o koncertní fotku, prostě jí interpret nepoužije.

S focením koncertů je poměrně problém, protože ty větší mají striktní opatření ohledně akreditací, toho odkud se smí fotit a kdy se smí fotit. Jak ses vypořádával s těmito překážkami, když si ještě nebyl v branži tolik známý a sbíral si materiál pro své portfolio?

To je právě ten rozdíl. Já nikdy nefotil pro žádný magazín. Fotil jsem buď přímo pro festival, nebo pro kapelu, která tam vystupovala. Takže pro mě žádný omezení moc neplatí. Portfolio se mi naplnilo takto. Párkrát se stalo, že jsem byl součástí nějakého týmu a bylo mi zakázáno jít na podium. Akceptuju to. Myslím, že nejvíc na to stejně doplatí ta kapela, fotky z pódia mají nejsilnější atmosféru.Spolupracuješ na velkých projektech s hvězdami showbyznysu. Na které projekty si nejvíc hrdý a které tě nejvíc bavily?

Já to nechci brát tak, že jsou to hvězdy. Rád fotím velké akce, velké stage. Zároveň mám ale rád, když mě celá kapela zná a má mě ráda. Jsem hrdej na to, že se už tolik let držím v naší TroubleGang crew. Potom samozřejmě za tour s kapelou Mirai. Je to super parta!Když si součástí teamu, máš většinu dveří otevřených a neřešíš tedy problémy běžných hobby fotografů, kteří koncerty fotí pro radost. Jsou nějaké další překážky které musíš jako profi fotograf a videomaker překonávat?

Překážek tolik není. Samozřejmě, pokud mám fotit klub, kde je tma a bliká tam laser. To toho moc vyfotit nejde. Ale snažím se tomu vyhýbat. Potom může být překážkou špatný pohyb po prostoru (moc lidí, žádné uličky, žádný pit) ale to se taky dá vyřešit.Co používáš za techniku?

Mám 2 těla, oboje Canon. Starou zrcadlovku Canon EOS 6D a potom novou bezzrcadlovku EOS R.
Mám 4 objektivy: širokáč od Tokiny 16-28 mm f/2,8, klasiku Canon 50 mm f/1,8, univerzál Canon 24-70 mm f/4 a tele Canon 70-200 mm f/2,8.Do ruky tedy bereš jak klasickou digitální zrcadlovku, tak bezzrcadlovku. Dokázal by si shrnout pro a proti obou systémů očima zkušeného uživatele?

Upřímně? Těžko říct, jestli ve výstupu fotek vidím nějaký podstatný rozdíl, kromě rozlišení. Ovládání je však úplně odlišné, na Rko fotím přes displej, vždycky jsem se tomu smál a teď to dělám taky. Zároveň má Rko lepší video.Koncerty jsou často poměrně velká divočina, zvláště když človek fotí z davu, nebo dokonce z kotle. Chráníš nějak svou techniku, aby přežila vždy bez úhony?

Nechráním... Samozřejmě, snažím se tomu nějak vyhnout, ale jestli je otázka, zda mám nějaký kryt nebo něco, tak to nemám. A vlastně se mi nikdy nic nezničilo. Umím se pohybovat mezi lidma, když jezdím s TroubleGangem, tak mě fanoušci po těch letech znaj a dělaj mi cestu.

xxx

Co si dělal když kultura během světové pandemia byla na bodu nula?

Nic. Začal jsem točil nějaký svoje videa na Youtube.

Jak jsi na tom s postprocesem jak fotek, tak videa? Děláš si všechno sám a kolik tím strávíš času v poměru se samotným záznamem?

Většinou sám, jen pár klipů stříhal můj kolega z kapely, má cit a je šikovnej. Jinak bych řekl, že edit fotek z jednoho průměrnýho koncertu mi zabere 2-3 hodiny.

Na čem teď děláš, nebo co tě čeká v nejbližší budoucnosti z těch větších akcí a projektů?

Teď spolupracuju na festivalu Letokruh. Je to menší festival, ale s velkými jmény. Tam dělám fotky a videa komplet jenom já. Jinak mám teď docela kreativní období a napadá mě milion různých scénářů na klip. Takže klipy bych chtěl víc točit. :)

Máš nějaký foto/video sen nebo nějakou profesní metu, které by si chtěl dosáhnout?

Chtěl bych si střihnout světový tour s nějakou mojí oblíbenou kapelou. Machine Gun Kelly, Bring me the horizon, Hollywood Undead, Papa Roach, Pearl Jam, Post Malone. Toho by bylo. Jenže dostat se k tomu je dost složitý. Ale tak třeba někdy. :)

Dá se u nás focením a natáčením koncertů uživit, nebo je to jen na vedlejšák?

To je těžký, kapely tu nemají zažitý, že by měly vlastního fotografa. S trochou skromnosti můžu tvrdit, že jsem průkopníkem tohodle stylu, jet všechny koncerty s kapelou jako součást technickýho týmu. Dělám to od roku 2011. Dá se tím uživit, pokud má kapela koncerty. Samozřejmě se dá fotit pro nějaký magazíny atd. Takže asi ano. Pro mě osobně je to přivýdělek.

Co by si poradil začínajícím fotografům a videomakerům, kteří by se chtěli vydat po stejné cestě jako ty?

No, jestli po stejné, tak si najděte interpreta, kterýho máte rádi. A držte se ho. Jinak se učte pořád nový věci, jděte tomu naproti. Musíte to mít rádi, to je klíč!

Exkluzivní beseda s Tony Košařem

28. 07. 2020. / 17:00 až 18:15 - Praha


IG: /tonyflunkey

www.tonykosar.com


foto a video: Tony Košař

Sdílet na


Komentáře k článku

BR

Reaguje na (2) | K článku: "S bezzrcadlovkou fotím přes displej. Vždycky jsem se tomu smál a teď to dělám taky, říká Tony Košař
Martin Lukeš • Aktualizováno: 23. 7. 2020 v 10:07 • Rubrika: Rozhovory " ------
Zajímavé postřehy.....
Přeji radost a úspěchy.....
Rp.

3

Břetislav Rozpondek, 26. 07. 2020 |Reagovat

KN

Reaguje na (1) | Samozrejme zalezi a na spouste dalsich okolnosti jako treba ohnisko, scena atd ..

2

Kamil Novak, 23. 07. 2020 |Reagovat

KN

Fotit dobre a pohodlne pres display urcite lze, ovsem neni to pro kazdeho, vyzduje to jak zrakove, tak neurologicke i motoricke predispozice. Neni to zdaleka pro kazdeho, pokud ma tedy vysledek za neco stat a dotycny se u toho nema trapit :)

1

Kamil Novak, 23. 07. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.