Magazín

Od čtenářů

#9 Představujeme naše čtenáře: Pavel Pližingr

Luděk BouškaAktualizováno: 29. 5. 2017 v 13:24 • Rubrika: Od čtenářů

#9 Představujeme naše čtenáře: Pavel Pližingr

Pavel Pližingr se narodil v Chebu a strávil v něm více jak polovinu svého života. Nyní žije v malé vesničce za Prahou, která se dá označit jako pomyslný počátek jeho fotografické vášně a odtud také pochází většina jeho fotografií.

Svůj první fotoaparát Olympus PEN E-PL3 již vyměnil za nový, ale značce Olympus zůstal věrný. Jejich fotoaparáty totiž splňují veškerá jeho očekávání – jsou malé, lehké, výkonné a mají výměnné objektivy. V současné době je jeho nejlepším kamarádem bezzrcadlovka OMD E-M10 se 3 objektivy – 2 pevná skla 17 mm F1.8, 45 mm F1.8 a jeden zoomový objektiv 40-150 mm F3.5-5.6.

Ze všech technik fotografování, které zatím vyzkoušel, ho nejvíce zaujala právě technika Light painting – kreslení světlem. Při této technice vznikají fotografie nejčastěji za tmy, kdy doba snímání je nastavena na hodnotu od několika vteřin až po několik minut. Poté už jen záleží na fantazii fotografa, co vše před objektivem vykreslí. Ke kreslení se mohou použít různé zdroje světla od ručních svítilen, přes oheň a prskavky až po LED pásky. Všechny fotografie jsou výsledkem práce před objektivem, nikoliv práce ve Photoshopu. Jediné úpravy, které na fotkách probíhají, jsou úprava bílé barvy a ořez.

 

Barevný tanec a Queen 
- fotografie vznikaly při teplotě kolem 3°C na poli, kdy celý den svítilo sluníčko a sníh alespoň částečně roztál a vytvořil kaluže. Vyrazili jsme tedy fotit, abychom zvládli zaznamenat i odraz na hladině kaluže. Bohužel toto byla největší kaluž a nevešel se tam tedy celý odraz, ale i přes to se jedná o poměrně pěkný efekt. K vytvoření barevných vln byla použita plastová trubka s barevnými filtry uvnitř a na druhé fotce je přidaná ještě prskavka na konec.
 

Hvězdné volání
- fotografie vznikla víceméně náhodou, když jsem zkoušel fotografie s ruční svítilnou a pečicím papírem. Ten byl omotaný kolem svítilny. Poté stačilo jen zvolit požadovanou barvu - svítilna umí RGB - a zvolit režim stroboskop a opatrně zatočit za tělem, aby se papír nezlomit prudkým pohybem a vytvořil pěkný efekt kola. Poté stačilo 2x utéct ze záběru, změnit barvu a vrátit se zpět na místo tak, aby nebyla zanechaná světelná stopa.
Nakonec mi vyhrála i první místo v soutěži Olympus fotografie měsíce za prosinec.
 

Počínající šílenství
- fotografie vznikla pohybem fotoaparátu na stativu a použití různě barevného nasvícení štokrlátka. 
 
 

Květinová mozaika
- jedná se o složení 6 samostatných fotografií, kdy svým vzhledem připomínají nějakou květinu. Jedná se opět o kombinaci light paintingu a rotace fotoaparátu. Jako stěžejní pomůcka po většinu těchto fotografií slouží nasvícené plexisklo do tvaru "žehličky" + různá další svítící zařízení, která se používají např na kolo, LED pásky, plastové trubice apod.  
 
Úvodní fotka 
Vesmírná křižovatka
- jedná se o fotografii kruhového objezdu v Chebu z čelního pohledu, kdy rovina prochází středem fotografie. Fotografie vznikala cca 2 minuty a využita byla technika light paintingu a rotace fotoaparátu, kdy docházelo k otáčení po 30° až do kompletní 360°. Výsledek je, dle mého názoru, velice působivý.

CHCETE BÝT VIDĚT TAKÉ? UKAŽTE SVÉ FOTOGRAFIE V NAŠEM MAGAZÍNU I VY

Snad každý fotograf touží po tom, aby se jeho snímky dostaly k co nejširšímu publiku. Ale ne každý má možnost se k takovému publiku bezplatně dostat. Proto jsme si řekli, že vám nabídneme možnost prezentovat své fotografie v našem Magazínu. Důvod je jednoduchý. Pořád píšeme články o fotografické technice, tak si myslíme, že bude skvělé, když náš Magazín oživíme fotografiemi. A kdo jiný by měl mít větší právo podílet se na tom, co prezentujeme, než právě naši čtenáři?

Jak na to

Je to vlastně snadné:

  • sedněte si k počítači a proberte své portfolio

  • vyberte ideálně 6 fotografií, z nichž alespoň jedna bude na šířku (ta bude úvodní)

  • pokud budete snímky zmenšovat, tak kratší strana musí mít alespoň 1024 px

  • u snímků neodstraňujte EXIF data, pomohou ostatním fotografům na cestě k lepším snímkům

  • napište krátký popis, jak vaše snímky vznikaly, jaké jste používali příslušenství, co se vám při focení stalo neobvyklého nebo zajímavého a podobně

  • připojte také pár informací o sobě a svém fotografickém příběhu

  • fotografie a texty nám pošlete na adresu magazin@megapixel.cz

My vám dáme co nejdříve vědět, zda a kdy bude váš příspěvek zveřejněn.

Těšíme se na vaše fotky a příběhy.

Sdílet na


Komentáře k článku

Pavel Pližingr

děkuji, jsem rád, že se líbí :)

3

Pavel Plizingr, 19. 05. 2017 |Reagovat

BR

Zajímavý článek s popisem autorem používaných postupů.
Nejen autorovi přeji pohodu a úspěchy.

2

Břetislav Rozpondek, 19. 05. 2017 |Reagovat

MM

Husty!!! :-)

1

Monika Motlochova, 18. 05. 2017 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.