Magazín

Od čtenářů

#3 Představujeme naše čtenáře: Jakub Štěpán

Luděk BouškaAktualizováno: 29. 5. 2017 v 13:25 • Rubrika: Od čtenářů

#3 Představujeme naše čtenáře: Jakub Štěpán

Fotografovat jsem začal už jako malý kluk, když jsem chtěl co nejlépe zaznamenat vzácné rostliny, které jsem při svých toulkách přírodou nacházel. Botanika totiž byla a stále je můj velký koníček, nyní druhý hned po fotografování. Postupně jsem začal objevovat kouzla portrétní fotografie, což je žánr, který je mi nejbližší. Miluji focení na výtvarně zajímavých místech, práci s přirozeným světlem a také poznávání nových lidí, kteří mě o portrétní nebo svatební focení požádají. Mé zaměření lze shrnout na focení lidí a přírody.

Od začátku fotím na bezzrcadlovky. Mou první byl Panasonic G1. V té době bezzrcadlovkám nikdo nevěřil, ale poslední dobou je čím dál více jasné, že to není slepý krok a že ty foťáky opravdu lze brát vážně. Aktuálně používám Panasonic GH4 a nově i Olympus E-M1 Mark II. Upřednostňuji pevná světelná skla a zbožňuji staré M42 objektivy pro jejich neobyčejný charakter. Fotografie obvykle podrobuji preciznímu postprocesu a jsem názoru, že současná fotografie je minimálně z poloviny právě o něm.  


Čas 1/500s, ISO 200

U Máchova jezera – Psal se konec léta minulého roku a já upgradoval svůj záložní foťák. Místo Panasonicu G3 jsem nyní měl jako dvojku Panasonic GX7. K jeho otestování jsem přemluvil svou nejoblíbenější modelku a využil motiv, který mi už dlouho ležel v hlavě: západ slunce u Máchova jezera, kde to znám hlavně kvůli zdejším mokřadům a rostlinám v nich. Boty jsme nechali v autě, protože chození naboso je cool a štěrk ve zdejších písčitých cestách určitě nebude :-). Byl. Sluníčko při západu bylo taky trochu ostřejší, než jsem čekal, ale nic z toho nezabránilo vzniku fotky, kterou považuji za jednu ze svých nej. Použil jsem historický objektiv Helios 40-2 se speedboosterem. Postproces pak byl hlavně o precizním doostřování a odstraňování kompozičně se nehodících šišek a větviček ze země :-).

 


Čas 1/100s, clona F1,7, ISO 400

Hluboko v lese – Protože díky svým zálibám souvisejícím s přírodou navštěvuji různá výtvarně zajímavá místa, kolikrát skoro neznámá, rozhodl jsem se na své facebookové stránce taková místa představovat jakožto potenciální lokality pro portrétní focení. Jedním z těchto míst je les plný mechu kousek od Loučeně, kde bydlím. Modelce se místo tak zalíbilo, že byla ochotna podstoupit focení v teplotách kolem nuly, naboso (tentokrát naboso jen modelka) a na pár snímků i v leže. Červené šaty dokonale kontrastovaly se zeleným mechem a fotky sklidily úspěch. Foceno opět na Panasonic GX7. Používal jsem totiž dvě těla a na každém jiný objektiv. To abych nezdržoval výměnou objektivů, zatímco modelka mrzne hluboko v lese. Tento snímek byl pořízen objektivem Panasonic 42.5/1.7. Postproces spočíval zejména v barevných úpravách.

 


Čas 1/3200s, clona F1,7, ISO 200

V poli inkarnátu – Z auta jsem si všiml úchvatného rudého pole s jetelem inkarnátem. To se musí využít! Modelka zařídila vypůjčení bílých šatů, já zas slunečné počasí a jelo se fotit. Cílem byl západ slunce. Vznikla spousta fotek, které nyní zdobí naše portfolia. Tato konkrétní je focena na Panasonic GH4 s objektivem Panasonic 42.5/1.7. Postproces na ní je velmi důkladný a zabral mi kus života. Je to totiž jedna z fotek, u kterých jsem si řekl, že ji prostě udělám dokonalou.

 


Čas 1/4000s, clona F1,7, ISO 200

Petřín – I toto focení bylo z části iniciováno zajímavou lokalitou. Všichni fotí na Petříně, když kvetou ovocné stromy. Sice nerad chodím s davem, ale zkusit se to musí. A nelituji, že jsme do toho šli. I zde vznikla řada fotek, na které jsem pyšný. Sestava těla a objektivu byla stejná jako u předchozí fotografie a postproces snad ještě důkladnější. I tuto fotku jsem se rozhodl udělat dokonalou a řešil i věci, které by vás možná ani nenapadly, že jsou zmanipulované. Například ten kostelík vzadu je ve skutečnosti vyšší, ale pšt...

 


Čas 1/400s, ISO 200

Zima – Toto focení proběhlo v Praze v Kunratickém lese a byla... zima. Když jsme to celé domlouvali, byla venku luxusně vypadající námraza. To však netrvá dlouho a při focení už zbyl jen tající sníh. I tak jsme ale zvládli nafotit několik skvělých fotek, včetně této vyobrazené. Focena je na Panasonic GH4 a Helios 40-2 se speedboosterem. Prošla výraznějším zpracováním, při které byly nejen pozměněny barvy a doladěna ostrost, ale také přidána řada prvků evokujících sněžnou vánici na drsném severu. Ve skutečnosti byl spíše slunečný den v Praze.

 

Úvodní fotografie: Zelená džungle – Focení, ze kterého vzešla tato fotka, bylo ve znamení dýmovnic. S nápadem použít dýmovnice přišla modelka, já s nimi do té doby neměl zkušenosti. Začali jsme fotit v opuštěných vojenských budovách v Milovicích. Nebylo to špatné, ale ta skutečná hitparáda začala, když jsme zkusili dýmovnice v lese. A to úplně nejlepší přišlo, když všechny dohořely a my si všimli oblaku dýmu, který putoval lesem a prosvítaly jím sluneční paprsky. Musela to být rychlá akce, protože tohle netrvá dlouho. Povedlo se! Foceno na Panasonic GH4 a Helios 40-2 se speedboosterem. Postproces této fotografie byl poměrně výrazný – zejména barvy a ostrost bylo třeba hodně vylepšit, aby výsledek vypadal podle mých představ. 


CHCETE BÝT VIDĚT TAKÉ? UKAŽTE SVÉ FOTOGRAFIE V NAŠEM MAGAZÍNU I VY

Snad každý fotograf touží po tom, aby se jeho snímky dostaly k co nejširšímu publiku. Ale ne každý má možnost se k takovému publiku bezplatně dostat. Proto jsme si řekli, že vám nabídneme možnost prezentovat své fotografie v našem Magazínu. Důvod je jednoduchý. Pořád píšeme články o fotografické technice, tak si myslíme, že bude skvělé, když náš Magazín oživíme fotografiemi. A kdo jiný by měl mít větší právo podílet se na tom, co prezentujeme, než právě naši čtenáři?

Jak na to

Je to vlastně snadné:

  • sedněte si k počítači a proberte své portfolio

  • vyberte ideálně 6 fotografií, z nichž alespoň jedna bude na šířku (ta bude úvodní)

  • pokud budete snímky zmenšovat, tak kratší strana musí mít alespoň 1024 px

  • u snímků neodstraňujte EXIF data, pomohou ostatním fotografům na cestě k lepším snímkům

  • napište krátký popis, jak vaše snímky vznikaly, jaké jste používali příslušenství, co se vám při focení stalo neobvyklého nebo zajímavého a podobně

  • připojte také pár informací o sobě a svém fotografickém příběhu

  • fotografie a texty nám pošlete na adresu magazin@megapixel.cz

My vám dáme co nejdříve vědět, zda a kdy bude váš příspěvek zveřejněn.

Těšíme se na vaše fotky a příběhy.

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.