Magazín

Produktové aktuality

Olympus představil profesionální objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400 mm F4,5 TC1,25x IS PRO

Martin LukešAktualizováno: 19. 11. 2020 v 10:34 • Rubrika: Produktové aktuality

Olympus představil profesionální objektiv M.Zuiko Digital ED 150-400 mm F4,5 TC1,25x IS PRO

Následující novinka udělá radost především fanouškům značky Olympus a obecně systému micro 4/3. Před rokem éterem probleskla zpráva o tom, že se chystá nový profesionální objektiv s ohniskem 150-400 mm, který potěší především milovníky sportovních reportáží, fotografování ptáků a wild-life obecně. Dnes vám konečně můžeme prozradit víc k tomuto unikátnímu objektivu s ekvivalentem ohniska až 1000 mm a optickou stabilizací s účinností až 8 EV kroků.

Ač se to možná na první pohled nezdá, tak jde skutečně o revoluční objektiv, ke kterému byste jen velmi těžko hledali konkurenci. Možná v tuto chvíli někdo přemýšlí nad tím, jak může být ekvivalent ohniskové vzdálenosti 1000 mm, když jde o objektiv s maximálním ohniskem 400 mm a crop faktor systému micro 4/3 je dvojnásobný? Správná otázka! Tento unikátní teleobjektiv je totiž vybaven vestavěným 1,25x telekonvertorem.

Olympus M.Zuiko Digital ED 150-400 mm F4,5 TC 1,25x IS PRO

Extrémně dlouhé ohnisko není zdaleka jediná vychtávka tohoto nového teleobjektivu. Ten komu se zmiňovaná ohnisková vzdálenost zdá pořád málo, může využít volitelného příslušenství, konkrétně externího telekonvertoru M.Zuiko Digital 2x MC-20, který prodlouží ohnisko až na 375-2000 mm. A to už je pořádné dělo.

Unikátní ale není pouze ohnisko samotné. Velmi zajímavá je také světelnost, objektivu, f/4,5, která je navíc fixní a v celém rozsahu ohniska stejná. Pokles zaznamenáte až při použití integrovaného konvertoru, se kterým dosáhne hodnoty f/5,6. I to je ale velmi slušné vezmeme-li v potaz rozšířené ohnisko 187,5-1000 mm.

K dalším přednostem nového olympusáckého objektivu je velmi výkonný 5osý optický stabilizátor obrazu. Ten je v kombinaci s bezzrcadlovkou Olympus E-M1X v současné chvíli nejvýkonnějším systémem stabilizace na trhu. Jeho účinnost je až 8 expozičních kroků, což v praxi znamená, že místo 1/1000s, která je potřeba k tomu abyste udrželi fotoaparát z ruky, aniž by byla výsledná fotografie rozmazaná, vám nyní stačí pouhá 1/8 vteřiny. To je neuvěřitelné.Samozřejmě to platí pouze při fotografování statických objektů. Žádný stabilizátor na světě nedokáže zmrazit dynamickou scénu. Možnost prodloužit čas tedy dává nejen možnost fotografovat z ruky bez stativu, ale také se hodí při fotografování v horších světelných podmínkách. Tam, kde byste museli zvednout citlivost například z hodonoty ISO 100 na ISO 25 600 a na fotografii by dost výrazně vzrostla hladina šumu, nyní můžete místo toho prodloužit čas a ISO není třeba zvedat vůbec. Výsledkem samozřejmě bude mnohem kvalitnější fotografie co se ostrosti, dynamického rozsahu, barev a vykreslení detailů týče.Velmi zajímavým parametrem, který stojí za zmínku, je minimální zaostřovací vzdálenost objektivu. Ten dokáže zaostřit již od 1,3 metru a to v celém rozsahu, bez ohledu na to, jaké ohnisko zrovna používáte. Díky tomu objektiv dosahuje zvětšení 0,57x, případně 0,71x při použití vestavěného telekonvertoru. To dává uživateli možnost fotit na opravdu velmi krátkou vzdálenost a vytvářet tak úžasné detaily.Unikátní je také konstrukce, kterou tvoří tělo z hořčíkové slitiny a sluneční clona je pak vyrobena z uhlíkových vláken, díky čemuž nedochází k posunutí těžiště ani při jejím nasazení. Objektiv má navíc poměrně překvapivě malé rozměry a nízkou hmotnost. Při délce 31,43 cm váží pouhých 1875 g. Objektiv má navíc vnitřní systém zoomu, takže nemění svou velikost ani při změně ohniskové vzdálenosti.

Samozřejmostí je dokonalé zapouzdření, které chrání objektiv proti vodě, prachu a mrazu a tak ho lze používat i v těch nejnáročnějších podmínkách. Přední čočka je navíc opatřena fluoridovou vrstvou, která vytváří vysoce hladký povrch odolný proti poškrábání a který navíc usnadňuje samotné čištění čočky. Zajímavostí je také Funkce Preset focus, která umožňuje nastavení a bleskové vyvolání konkrétní zaostřené vzdálenosti, což velmi zrychluje ostření.

Objektiv by se měl na pultech objevit začátkem roku 2021 a předběžná cena je stanovena 186.990 Kč


Technické parametry objektivu

 • ohnisková vzdálenost: 150-400 mm
 • ekvivalent ohniska kinofilmu: 300 - 800mm
 • bajonet: micro 4/3 (MFT)
 • vestavěný telekonvertor: 1,25x
 • rozšířené ohnisko (TC1,25x): 187,5-500 mm (eqv.375-1000mm)
 • minimílní zaostřovací vzdálenost: 1,3 m (v celé délce ohniska)
 • světelnost: f/4,5 (konstantní)
 • světelnost s TC1,25x: f/5,6 (konstantní)
 • Zvětšení: 0,57x
 • Zvětšení: s TC1,25x: 0,71x
 • optická konstrukce: 28 členů / 18 skupin (EDA / Super ED)
 • optická stabilizace: ano
 • účinnost stabilizace: až 8 EV kroků
 • průměr filtru: 95 mm
 • velikost: 314,3 mm
 • váha: 1,875 gSoučást balení objektivu

Sluneční clona na objektiv LH-115
Lehká sluneční clona z uhlíkových vláken s vynikající odolností. Vločkovaný povrch na vnitřní straně pláště zabraňuje vnitřním odleskům.

Popruh na objektiv CSS-P121
Popruh objektivu vyvinutý speciálně pro použití se super teleobjektivem. Je vyroben ze síťovaného materiálu, který zabraňuje pocení, má vynikající odpružení a protiskluzovou texturu.

Krytka objektivu LC-115
Látkový kryt objektivu který se snadno a rychle nasazuje.

Pouzdro na objektiv LSC-1642
Pouzdro na objektiv s třívrstvou konstrukcí, chrání důkladně objektiv před nepřízní počasí a nárazy. Lze jej použít k uložení objektivu s nasazenou sluneční clonou, krytkou objektivu, ochranným filtrem i telekonvertorem.

Nový firmware k fotoaparátu Olympus OM-D E-M1X verze 2.0 s automatickou detekcí ptáků

Aktualizace firmwaru na verzi 2.0 přináší majitelům bezzrcadklovky OM-D E-M1X nejedno velmi zajímavě vylepšení. Tím nejzajímavějším je patrně rozšíření automatického ostření o inteligentní detekci konkrétních subjektů, mezi kterými nyní naleznete kromě vlaků, letadel a motoristickcých sportů také detekci ptáků všech možných velikostí i druhů. Ostřící bod se v tomto režimu snaží primárně zaměřit oko opeřence, a pokud se to nepodaří, detekuje jeho hlavu nebo celé tělo.

Jde opravdu o velmi pokročilý a sofistikovaný systém, který dokáže počítat i s případnými překážkami v terénu, jako jsou například stromy nebo větve. Inteligentní systém automatického ostření s určitou detekcí lze kombinovat i s funkcí Capture Pro, která eliminuje zpoždění závěrky tím, že snímá obraz ještě před domáčknutím spouště.

Výstup RAW video do HDD monitoru Atomos Ninja V HDR

Videa zaznamenávaná v HDR na fotoaparátech OM-D E-M1X nebo E-M1 Mark III v rozlišení 4K 30P / 25P / 24P a Cinema 4K 24P, lze odesílat jako 12bitová RAW data a zaznamenávat je ve formátu ProRes RAW na HDD monitoru Atomos Ninja V HDR. To umožňuje profesionální post processing nahraných video záběrů, jako je lepší úprava expozice a barevné tónování.

Pro tuto funkcionalitu je nutné aktualizovat firmware Atomosu Ninja V HDR. Aktualizace jsou k dispozici na stránce výrobce.

Vylepšený výkon stabilizace při natáčení videa

Algoritmus stabilizace obrazu videa byl přepracován tak, aby umožňoval plynulé nahrání s minimálními otřesy i při švenkování.

Přidán ukazatel ručního zaostřování

Tato funkce umožňuje během ručního zaostřování rychle zkontrolovat směr zaostřování a přibližnou polohu zaostření.

Společně s novou verzí firmware pro OM-D E-M1X budou vydány také aktualizace OM-D E-M1 Mark III (verze 1.2), pro OM-D E-M1 Mark II (verze 3.4) a OM-D E-M5 Mark III (verze 1.3). Všechny aktualizace budou volně ke stažení od 3. prosince 2020 na oficiálních stránkách výrobce.

Olympus OM-D E-M1X E-M1 Mark III E-M1 Mark II E-M5 Mark III
AF sledování ptáků Ano Ne Ne Ne
RAW video data výstup Ano Ano Ne Ne
Podpora skládaného makra na novém objektivu Ano Ano Ano Ano
Vylepšená stabilizace ve videu Ano Ano Ano Ano
Přidaný ukazatel ručního zaostřování Ano Ano Ne Ne

Sdílet na


Komentáře k článku

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.