Magazín

Blog

Megapixel na cestách: Ostrá hora

Jakub KutějAktualizováno: 9. 4. 2021 v 11:53 • Rubrika: Blog

Megapixel na cestách: Ostrá hora

Připravili jsme si pro vás nový seriál v podobě tipů na výlety a foto toulky po okolí Ostravy. Pokusíme se Vám ukázat již zaběhlá, ale také nová a neprobádaná místa. Sami moc dobře víme, že za fotografií je třeba vyrazit ven a často překonat ne jednu překážku.

Vítám vás u dalšího MEGA výletu. V dnešní epizodě se podíváme na Ostrou horu (783 m.n.m), která se nachází v Malenovicích, kousek od bývalého stejnojmenného Ski areálu Ostrá. Naše trasa povede z Ostravice, konkrétně tedy od parkoviště u Opičárny. V případě, že nemáte možnost jet autem, dá se tam z Ostravy pohodlně dostat vlakovou dopravou.

Já pro svůj výlet volím auto a z Ostravy jsem tam zhruba za 40 minut, takže ideální odpolední výlet. Nabíjím baterie do fotoaparátu, kontroluji počasí a vyrážím. Po příjezdu na parkoviště na mne čeká nezvyklý pohled, stojí tu jen tři auta.

Beru batoh a vyrážím směr Hotel Sepetná. Odtud navazuje Medvědí stezka, která je značená žlutou tlapkou a na mapě jí naleznete vyznačenou žlutou přerušovanou čarou.

Jsou teprve první jarní dny a já pozoruji přírodu okolo sebe, jak se probouzí ze zimního spánku. Na první pohled mě zaujal listnatý les, který díky prázdným větvím a své šedé kůře působí poněkud pochmurně a zároveň vytváří takový zvláštní efekt nekonečna.

Po zhruba kilometru cesty po Medvědí stezce přicházím na rozcestí, které se dá snadno přehlédnout. Vedou zde dvě cesty, asfaltová pokračuje pořád rovně a druhá lesní vpravo směrem do lesa. Má trasa vede po té pravé. Je to příjemná lesní cesta s mírným stoupáním, nic extra náročného a s přehledem to zvládne opravdu každý.

V okolí lesní stezky je spousta popadaných stromů a existuje nepřeberně možností, jak za pomocí nich vytvářet zajímavé kompozice. Osobně doporučuji nebát se za fotkou sejít ze stezky.

Po cestě na Ostrou horu se nachází vyhlídka Medvědí skála, ze které je krásný rozhled na malebné údolí Ostravice a přímo naproti se týčí druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd: Smrk (1277 m.n.m).

Výhled mě natolik uchvátil, že se vzdávám vymýšlení zajímavé expozice a fotím asi tu nejobyčejnější krajinářkou fotku. Rozhodně však stojí za to. U tohoto typu fotografie doporučuji přechodový filtr, aby obloze dodal trochu dynamiky a zabránilo se případnému „přepálení“.Já se však rozhodl zvolit trochu jiné řešení. Vytahuji stativ, nastavuji bracketing a fotky potom spojím dohromady ve foto editoru.

Od Medvědí skály už cesta není značena, naštěstí je zde vyšlapaná cestička, která pokračuje pořád rovně, takže značení není ani potřeba. Zhruba po 10 minutách cesty přicházím ke starému Ski areálu Ostrá. Nelze přehlédnout, jak sloupy v lese bijí do očí.

Velkou záhadou pro mne je, jak tento Ski areál fungoval. Parkoviště nikde v okolí nevidím a i podle mapy to nevypadá, že by tady někdy bylo. Terén sjezdovky je velice nerovný a docela nebezpečný. Podle dostupných informací Ski areál fungoval ještě v roce 2016. Ani v mém okolí ho nikdo nezná, a proto by mě zajímalo, co se stalo a jak tady to lyžovaní vůbec vypadalo.

Vyšlápnu si na vrchol sjezdovky, od kterého vede cestička až do mého cíle na vrchol Ostré hory. Tam na mne čeká jen planina stromů s posedem, ale v případě, že byste popošli trochu dále, dostane se vám výhled na Malenovice.

Po cestě zpět doporučuji sejít sjezdovku až dolů a vydat se po asfaltové cestě, která nás dovede až k parkovišti.

Budu rád, když zašlete své fotografie z výletu po Medvědí stezce a třeba poodhalíte záhadu Ski areálu Ostrá. Brzy pro Váš přichystáme další díl a tip, kam na MEGA výlet.

Sdílet na


Komentáře k článku

MK

hm, nic moc fotooo

2

Marek Kriml, 14. 04. 2021 |Reagovat

BR[-Kč-Jfdz(ab2d-SOL•Vpv1•RF-xúZRMegapixel na cestách: Ostrá hora ----- Zajímavý informační seriál..... Gratuluji.-----Rp

1

Břetislav Rozpondek [1] ----- K článku: -----[1] Jak fotit digitální zrcadlovkou (DSLR) a bezzrcadlovkou: 25. díl - SVĚTELNOST OBJEKTIVUMartin Lukeš • Vydáno: předevčírem v 16:54 • Rubrika: Fotoporadna ----- xxx-----Zajímavá úvaha. Zdravím. Rp., 10. 04. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.