Magazín

Blog

Megapixel na cestách: Bílá Opava

Martin ČiháčekAktualizováno: 23. 3. 2021 v 14:36 • Rubrika: Blog

Megapixel na cestách: Bílá Opava

Připravili jsme si pro vás nový seriál v podobě tipů na výlety a foto toulky po okolí Ostravy. Pokusíme se Vám ukázat již zaběhlá, ale také nová a neprobádaná místa. Sami moc dobře víme, že za fotografií je třeba vyrazit ven a často překonat ne jednu překážku.

V dnešní epizodě se vydáme kousek dál od Ostravy a to hned do překrásného pohoří Hrubý Jeseník. Zde se nachází řeka Bílá Opava, dlouhá 13,2 km. Ta pramení na jižním svahu Pradědu u známé chaty Barborka ve výšce 1280 m.n.m. a ve Vrbně pod Pradědem ústí do Střední Opavy ve výšce 544 m.n.m. Nebudeme si zde ale opakovat zeměpis, to co je pro fotografy zajímavé jsou především peřeje, kaskády a vodopády na horním toku. Podél něj vede mírně náročná turistická stezka, která je dlouhá asi 6 km.

A jak se dostat z Ostravy na stezku? Lze samozřejmě cestovat autem až do Karlovy Studánky. My jsme zvolili cestu vlakem a autobusem. V 8:00 ráno jsme vyrazili rychlíkem z Ostravy - Svinov směrem do Bruntálu. Zde jsme přeskočili na autobus a dojeli až do Karlovy Studánky. Cesta vlakem a autobusem trvala 2 hodiny a 33 minut.

Z Karlovy Studánky začíná 6 kilometrů dlouhá naučná stezka, která nám při chůzi nabízí také naučné tabule a může nás také obohatit o nové vědomosti. I v zimě lze bez problému postupovat nahoru, trasa je upravena a osazena hned několika mosty. V zimním období bych přece jen doporučil použít kvalitní obuv a nesmeky, abychom se vyvarovali uklouznutí a případnému zranění. Stačí se přidržovat krajů a pomocných mostů.

Hned při prvním zastavení jsme byli nadšeni z toho, co všechno kolem sebe máme. Netrvalo to dlouho a bylo na čase vytáhnout fotoaparáty. Pro podobné scenérie se hodí mít s sebou širokoúhlý objektiv. Díky němu jsme schopni zachytit co nejvíce scény, kterou nám příroda nabízí. Fotografie byly pořízeny fotoaparátem Sony A7III v kombinaci s objektivy Tamron 28-75 mm f/2,8 Di III RXD a Samyang AF 18 mm f/2,8 pro Sony FE.

Stezkou lze postupovat v příjemném tempu, samozřejmě za zvýšené opatrnosti. S fotoaparátem se dokážeme dostatečně zabavit a pořídit tak spousty nezapomenutelných snímků. Prostředí je vhodné také pro naučení se pracovat se stativem a dlouhým expozičním časem.

Pokud k tomu použijeme ND filtr, můžeme tak docílit zajímavých fotografií vodopádu. Ten nejzajímavější se nachází u čtvrtého zastavení a měří úctyhodných 7,9 metrů. Mimo něj nás však po cestě zaujaly také popadané stromy, peřeje a další přírodní úkazy, které jsou více než fotogenické.

Osobně bych doporučil s sebou také polarizační filtr, který se může hodit nejen při použití na odlesky z tekoucí vody, ale také pro vytažení oblohy mezi stromy a eliminaci “přepálené” bílé od sněhu. Pokud nemáte stativ s sebou, nebo jej nechcete tahat, dají se pořídit fotografie také bez použití stativu. Prostředí kolem Bílé Opavy je také vhodné pro portrétní fotografie, dá se tedy spojit i s tímto žánrem a vyrazit s modelem či modelkou.

Foceno: Sony A7III + Samyang AF 18 mm f/2,8  ISO400 1/160 f/8

Pokud úspěšně zvládneme cestu a zdoláme veškeré překážky, dostaneme se k malému rozcestí nad vodopády Bílé Opavy. Odměnou nám bude pohled na vrcholky stromů a také pohled na údolí řeky, které jsme zvládli. Do leva se stačí vydat na mírnou trasu, která nás zavede až k Ovčárně. Po této trase nás obklopují překrásné stromové řady a příjemná cesta. Oproti mostům a umělým schodům už můžeme vydechnout a vychutnávat.

Pro vytrvalejší z nás je pak snadná cesta až na samotný nejvyšší vrchol Jeseníků. Praděd je pak co by “kamenem dohodil”. V okolí Ovčárny lze využít široké možnosti občerstvení a také například dopřání si piva či medoviny za odměnu. Z Ovčárny pravidelně odjíždí autobusové doprava, která nás pak bez problémů dostane zpátky.


Někdy je nejlepší opustit svůj komfort a zaběhlou “nudu”, zabalit batoh a prostě vyrazit. Konec konců výlet do přírody je často ten nejlepší lék a jedna z nejlepších aktivit. Pobyt na čerstvém vzduchu nám vždy prospěje a únava po takovém výletu je pak daleko příjemnější. Ty nejkrásnější fotografie často vznikají právě v momentu, kdy se rozhodneme opustit naši komfortní zónu a vyrazíme za zážitky a zábavou. Věříme, že Vás náš tip potěšil a také třeba inspiroval.

Budeme rádi, když nám pošlete Vaše fotografie z údolí Bílé Opavy nebo Pradědu. Brzy pro Vás nachystáme další díl a tip, kam na MEGA výlet.

Sdílet na


Komentáře k článku

BR

K článku: Martin Čiháček • Aktualizováno: 23. 3. 2021 v 14:36 • Rubrika: Blog
Megapixel na cestách: Bílá Opava :
Zajímavá a nevšední forma prezentace..... Přeji další úspěchy.... Rp.

2

Břetislav Rozpondek, 28. 03. 2021 |Reagovat

BR


1

Břetislav Rozpondek, 28. 03. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.