Magazín

Fotoporadna

Hlavní výhody bezzrcadlovek aneb Křidýlko nebo stehýnko?

Martin LukešAktualizováno: 6. 11. 2020 v 14:51 • Rubrika: Fotoporadna

Hlavní výhody bezzrcadlovek aneb Křidýlko nebo stehýnko?

Ve svých počátcích to neměly digitální bezzrcadlovky vůbec lehké. Nikdo pořádně nevěděl, co od nového konceptu očekávat. V odborných kruzích se vedly sáhodlouhé diskuze, zda to není jen další slepá ulička. Každý je srovnával se zavedeným konceptem zrcadlovek, jehož historie sahá až do éry kinofilmu, a ke všemu ten divný název. BEZ – ZRCADLOVKY. Jako by jim snad něco chybělo. Nebo snad dokonce byly o něco ošizeny. Stačí se podívat do slovníku, bezcitný, bezbožný, bezcharakterní, bezduchý, bezdomovec, bezalkoholový a do toho B-E-Z-Z-R-C-A-D-L-O-V-K-Y. I to je možná psychologický důvod, proč v lidech bezzrcátkový systém vyvolával zprvu tolik nedůvěry a u někoho vlastně přetrvává dodnes. Ono ve skutečnosti bezzrcadlovým fotoaparátům opravdu něco chybí. Ano moudří již vědí. Jak ze samotného názvu vyplývá, to „něco“ je zrcátko. Možná to někoho překvapí, ale to samo o sobě nemá na kvalitu výsledné fotografie vůbec žádný vliv. Ba co víc – v některých ohledech může být absence zrcátka výhodou.

Obsah

Zrcadlo, zrcadlo, řekni mi…

Pokud někdo čeká, že se v tomto článku dozví, zda jsou lepší bezzrcadlovky, nebo stále vede koncept tradičních digitálních zrcadlovek, asi bude zklamán. Podobnou otázku dostávají naši prodejci, i redaktoři, kteří se starají o Magazín Megapixel a naše sociální sítě dnes a denně.

Bohužel se na ni stále nedá jednoznačně odpovědět. Je to stejné, jako chtít vyřešit odvěké hádanky lidsta typu Pepsi nebo Cola, diesel nebo benzín, iPhone nebo Samsung, ČeZeta nebo Glock, případně se šípkovou nebo se zelím.
Objektivně vám ale mohu prozradit výhody bezzrcátkových fotoaparátu v porovnání s těmi zrcátkovými.


Zdroj: Film Sněhurka a sedm trpaslíků

Předtím, ale dlužím odpověď na otázku, k čemu že vlastně slouží to legendami opředené zrcátko, když jde fotit i bez něj? Jde v podstatě pouze o konstrukční prvek. Zrcátko odráží světlo, které projde objektivem a přesměruje ho směrem vzhůru do hledáčku. Díky tomu vidíte fotografovanou scénu skrze objektiv, takříkajíc z první ruky. Bezzrcadlovky buď nemají hledáček vůbec, anebo mají, ale elektronický. Jde tedy o kukátko vybavené displejem s vysokým rozlišením, který promítá obraz přenášený ze snímače. Bezzrcadlovky, tedy zrcátko nepotřebují.

Opravdu na velikosti nezáleží?

Někomu ano, a pak možná raději sáhne po některém z kompaktních modelů bezzrcadlovek. Díky tomu, že nemají zrcátko, mohou výrobci zmenšit prostor mezi snímačem o objektivem, a tím lze zmenšit rozměry i váhu fotoaparátu. Navíc někteří výrobci sází na výhody menšího snímače, a díky němu lze zmenšit rozměry i hmotnost příslušných objektivů.


Zdroj: Film Amélie z Montmartru

Žádnej rámus, vy nemravo…

Tuhle legendární hlášku možná někteří znají z filmového zpracování osudů dobrého vojáka Švejka. Zrovna tak ji ale slyšel nejeden majitel zrcadlovky, když fotil v nějakém prostředí, kde není dvakrát vhodné rušit cvakáním závěrky. Bezzrcadlovky jsou ale kromě mechanické závěrky vybaveny druhou, elektronickou, díky které fotoaparát nevydává žádné zvuky. A to se při focení svateb, koncertů vážné hudby, street fotografie nebo i rodinných momentek může sakra hodit.


Zdroj: Film Dobrý voják Švejk

Zaostřeno na ostření

Bezzrcadlovky využívají k ostření obrazový snímač, což přináší hned několik zásadních výhod. Na rozdíl od DSLR nehrozí problémy sladění fotoaparátu s objektivem (back/front focus). Ostřící body pokrývají téměř celý snímač, a nejen střední oblast hledáčku, jako je tomu u zrcadlovek. Navíc bezzrcadlovky využívají nejnovější technologie v oblasti AF jako je například detekce obličeje, detekce oka, a to nejen lidí, ale i zvířat a pokročilé 3D sledování pohybujícího se objektu.


Zdroj: Wilhelm Tell - Burgen in Flammen

Bratři Lumièrové by skákali radostí

Díky zmiňovanému systému ostření lze většinu bezzrcadlovek využívat i jako videokameru střední a vyšší třídy, čemuž u nich výrobci přizpůsobili také vysoké rozlišení videa, vysokorychlostní snímkování, vstupy a výstupy fotoaparátu a v neposlední řadě také profesionální filmařské formáty a profily.


Bratři Lumièrové

Kontrolní otázka: Teď by mě zajímalo, jestlipak víte soudruzi, jakou má taková bezzrcadlovka kadenci?

Ano tušíte správně - ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta!!! Díky tomu, že u bezzrcadlovek odpadá mechanické sklápění zrcátka s každým snímkem, jsou obecně mnohem rychlejší, co se sériového snímání týče. Většina modelů střední třídy tak v tomto směru předčí mnohé vlajkové lodě zrcadlovek, které jsou určeny vyloženě sportovním reportérům.


Zdroj: Film Černí baroni

To nejlepší na konec

No a pokud vás ani jedna z uvedených výhod nepřesvědčila, pak nezbývá než vytáhnout trumf z rukávu, a tím je funkce reálného náhledu expozice jak na displeji, tak v hledáčku. Díky tomu, že se obraz do hledáčku promítá přes snímač, vidíte v hledáčku nejen světla a stíny, ale také reálné barvy, jak budou vypadat na fotografii ještě předtím, než zmáčknete spoušť. Zrovna tak si do hledáčku můžete promítnout kompletní menu fotoaparátu, nebo náhled již vyfoceného záběru. To se hodí zvláště na ostrém slunci, kde toho i na sebelepším LCD přeci jen moc nevidíte.

Určitě neříkám, že klasické digitální zrcadlovky patří do starého železa, ale to, že mnoho kolegů z teamu Megapixelu podlehlo sladkému mámení bezzrcátkových systému, napovídá, že tento systém je plnohodnotným řešením v oblasti digitální fotografie. A ne, že bych chtěl nějak shazovat fotografické dovednosti zmiňovaných kolegů, ale udělat s bezzrcadlovkou blbou fotku je opravdu kumšt.

Podrobnější srovnání DSLR a bezzrcadlovek

Nevíte, zda vybrat digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku? Prozradíme vám rozdíly | Megapixel
Nevíte, zda vybrat digitální zrcadlovku nebo bezzrcadlovku? Prozradíme vám rozdíly.


Úvodní foto: Film Křidýlko nebo stehýnko

 

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (9) | Dobrý den, výderž baterie ovlivňuje strašně moc faktorů. K nim patří používání LCD, aktivovaná funkce náhledu pořízených fotografií, provozní teplota, používání blesku. Když to zprůměruji tak jsem u bezzrcadlovek udělal cca 300 - 600 fotografií na jedno nabití. Také hodně záleží na konkrétním modelu.

10

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 03. 02. 2021 |Reagovat

Zdeněk Wagner

Reaguje na (3) | Zajímala by mě reálná výdrž baterií u bezzrcadlovky. Celkem běžně jsem týden někde v přírodě bez elektřiny. Vypínám většinou mobil, protože týden nevydrží, ale k zrcadlovce mi stačí jedna náhradní baterie.

9

Zdeněk Wagner, 02. 02. 2021 |Reagovat

Zh

Takže se omlouvám, na Megapixelu jsem asi 12 let, ale tuhle sekci znám od rána. Takže se prokousávám články, až jsem narazil na Mnoho povyku pro nic, kde je vše vysvětleno a je to tak, co jsem si myslel. Když tak oba příspěvky smažte, když je už vše vysvětleno. Zdeněk Hrubý

8

Zdeněk h., 17. 11. 2020 |Reagovat

Zh

Dobrý den, mám dotaz na objektivy pro bezzrcadlovky. Všiml jsem si, že základní objektivy i tele mají světelnost na konci 7,1. Co to je za blbost? To si jako v Canonu řekli, že bezzrcadlovka má milion ISO, tak jim stačí takový objektiv? Toleruju 5,6 u základního objektivu, ale jinak max. světelnost 4 a stejně opouštím 85/1,8 a chci koupit co nejdříve v 1,4. Zas tolik peněz nemám, takže třeba 400/2,8 u mne nehrozí, ale takovou bazarovou 300/4 si představit umím. Zdeněk Hrubý

7

Zdeněk h., 17. 11. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (5) | Dobrý den, ano máte pravdu. V tuto chvíli je to fifty-fifty. Kdyby tomu tak nebylo nedržely by se zatím obě kategorie na pultech prodejen a eshopů. Zda to tak zůstane, nebo jestli jeden systém položí ten druhý na lopatky ukáže čas. Osobně myslím, že by to byla škoda, protože právě DSLR vděčíme za rozmach fotografování v posledních 20 letech a myslím tím skutečné fotografování, ne bezduché cvakání mobilem.

6

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 16. 11. 2020 |Reagovat

MK

Pane Lukeši,
myslím, že byznys je hybnou silou vývoje. Vždy tomu tak bylo. V poslední době o tom někdy pochybuji, ale to není podstatné. U fotografie, u filmu i u zvuku se již dávno vydal vývoj cestou digitalizace. V současné době to vidím tak fifty fifty v boji o vítězství mezi digi zrcadlovkami a bezzrcadlovkami, přičemž zrcadlovky se spíše jen brání a jsou pod tlakem. Bude ten boj trvat ještě pár let, ale myslím, že vítěz je již z mého pohledu jasný. Protože jsem konzervativně založený jedinec, líbil se mi jeden brake zrcadlovek a to tak, že jsem se pro něj rozhodl. Nikon D780. Zajímavý poloprofík se zajímavými přednostmi obou světů. Přesto si nemyslím, že tato střední cesta má naději na úspěch. I kdyby si to přálo 80% milovníků fotografování, uměleckých či válečných fotografů profesionálů. Ony totiž objektivy jsou téměř na hranici technické dokonalosti.
S bezzrcadlovkami jdou ruku v ruce sady nových objektivů a to je možná ten hlavní důvod předurčeného směru vývoje vedoucího ke zvýšení prodejů. Doufám, že jsem se snad nikoho nedotkl.

5

Milan Kalina, 15. 11. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, zrcadlovky mají stále větší výdrž baterie a nulové zpoždění hledáčku, takže jim někteří sportovní reportéři stále dávají přednost.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 11. 2020 |Reagovat

Martin Kusyn

Tak mě napadá, jestli mají dneska zrcadlovky ještě nějakou výhodu? Sám jsem bezzrcadlům docela dlouho nevěřil, nefungovaly tak jak bych si představoval, teď ale musím uznat, že pozitiva převážily - jediné co mi vyvstalo na mysl je focení v klubech a na festivalech s lasery, kde sklopené zrcátko přece jen čip po většinu času chrání. A samozřejmě větší spotřeba, byť ten rozdíl mi v reálu nepřijde tak zásadní.

3

Martin Kusyn, 13. 11. 2020 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den pane Rybko, děkuji, jsem rád, že jste se pobavil. Občas je potřeba tuhle šílenou dobu trochu odlehčit ;)

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 04. 11. 2020 |Reagovat

PR

Vážený pane Lukeši,
se zájmem čtu Vaše články ale tenhle mě opravdu moc pobavil
Blahopřeji
P.R.

1

Pavel Rybka, 03. 11. 2020 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.