Magazín

Blog

Další ročník FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021 odstartoval

Martin LukešAktualizováno: 16. 4. 2021 v 9:41 • Rubrika: Blog

Další ročník FOTO / VIDEO soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021 odstartoval

Stejně jako v sedmi předchozích letech, tak i letos bude pokračovat naše velká celoroční soutěž ROK S MEGAPIXELEM 2021 v kategoriích FOTO a VIDEO. Zapojte se s námi do soutěže o nejlepšího fotografa a videomakera roku 2021. Připravili jsme pro vás 12 měsíčních kol, spoustu tématických článků v našem Magazínu a celou řadu zajímavých besed a rozhovorů s profesionály z oboru. Chybět nebudou ani vzdělávací kurzy a workshopy a samozřejmě mnoho hodnotných cen.

Show, don’t tell. Tak zní jedno z hesel Megapixelu. "Nemluv a ukaž se". Být dobrým fotografem či video makerem neznamená jen vlastnit příslušnou techniku. Důležité je u tvorby přemýšlet, být kreativní, přijímat nové výzvy a umět se dívat na svět kreativníma očima. To jsou přesně důvody, proč vznikl vzdělávací projekt Rok s Megapixelem, který vám v tom má pomoci.

Během dvanácti měsíčních kol, se budete muset poprat i s žánry, které vám nejsou blízké. Na této cestě vám budeme celou dobu průvodcem. Oporou vám budou články na dané téma v našem Magazínu, besedy s garanty jednotlivých kol a samozřejmě také kurzy a workshopy. Na těch vám poradíme, jak na to. Kromě cenných zkušeností můžete získat také jednu z mnoha hodnotných cen.

Fotosoutěž - Nejlepší fotografie roku 2020

Roční doba ani "hlídací PES" fotografování stále moc nepřejí, a tak jsme si chvíli lámali hlavy tím, co si pro vás vymyslíme za téma do úvodního, lednového kola soutěže ROK S MEGAPIXELEM 2021. Tentokrát nejenom, že budete moci, ale dokonce budete muset sáhnout do archivu. Nejvíce asi potěšíme ty, kteří mají nějaké oblíbené žánry, ale v naší celoroční soutěži se na ně zatím nedostalo. Zadáním je vybrat tu "úplně nejvíc nejlepší" fotografii pořízenou v roce 2020, bez ohledu na žánr i techniku.

Připomínáme však, že musí jít o fotografie, které se historicky zatím neobjevily v žádném kole naší soutěže. Druhou a poslední podmínkou je, že přihlášené fotografie musí obsahovat EXIF, aby bylo prokazatelné, že jde o záběry z loňského roku. Vybírejte opravdu pečlivě, protože tyto soutěžní fotografie budou po celý rok vaší vizitkou a ostatní vás budou považovat jen za tak dobré fotografy, jak dobré fotografie do lednového kola přihlásíte. A protože je tématem ta opravdu nejlepší fotografie loňského roku, můžete tentokrát do soutěže přihlásit jen jeden snímek.

Videosoutěž - Nejlepší video roku 2020


Zadání lednové videosoutěže bude v podstatě stejné, jako u té fotografické. Věříme, že se spousta videomakerů zabývá tématy a žánry, na které se dosud v naší soutěži nedostalo. No a tak nyní budete moci sáhnout do archivu a vybrat to nejlepší video, které se vám v loňském roce 2020 opravdu povedlo, a to bez ohledu na žánr, téma a obsah. Jedinou podmínkou je, že musí jít skutečně o video natočené v loňském roce. A protože nejlepší video loňského roku, může být jen jedno, můžete tentokrát do soutěže přihlásit jen jeden příspěvek.

Garant soutěže - Martin Lukeš

K fotografování měl Martin blízko již od malička, kdy rád nakukoval do šachty dědečkova Flexaretu. I to patrně ovlivnilo jeho další kroky, když si později vybral studijní obor Mechanik optických přístrojů, tedy opravář fotoaparátů a dalekohledů. S nástupem digitální techniky se znovu vrátil k dávnému koníčku a fotografii se začal věnovat naplno. V roce 2004 nastoupil do společnosti MEGAPIXEL, kde uplatnil své znalosti nejdříve jako odborný prodejce, později se stal také lektorem fotografických kurzů, redaktorem Magazínu a hlavním editorem fotografické Galerie.

Jako lektor působil i v několika dalších společnostech už od roku 2007. V roce 2012 úspěšně dokončil fotografickou školu Impuls v Hradci Králové. K nejčastějším námětům jeho tvorby patří především krajina, portréty, reportáže, motoristické sporty a několik let se komerčně věnuje fotografování jídla a architektury.
www.maluk.cz

Technika garanta

Jak se zapojit

Stačí se zaregistrovat v naší Galerii na webu a nahrát jednu soutěžní fotografii či video odpovídající danému měsíčnímu tématu a označit ji jako soutěžní. Po uplynutí všech 12 měsíčních kol bude vyhlášen nejvšestrannější fotograf a video maker Galerie Megapixel za rok 2021. Celoroční soutěž i jednotlivá měsíční kola mají dvě soutěžní linie. O vítězi té hlavní rozhoduje odborná porota a vítězem té druhé se stává autor fotografie a videa s nejvyšší dosaženou atraktivitou dle členů Galerie. Bližší podrobnosti naleznete ve všeobecných podmínkách soutěže a na stránkách jednotlivých kategorií – FOTO a VIDEO.

Sdílet na


Komentáře k článku

Martin Lukeš

Reaguje na (3) | Dobrý den, pokud se v podobném případě dostane fotografie až do první padesátky, vyžádáme si od autora zdrojovou fotografii s exifem.

4

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 13. 01. 2021 |Reagovat

Petr Hájek

Já bych měl dotaz, jestli podle podmínek vypadnou ze soutěže fotografie, kde neni EXIF - typicky montáž, kde hlavní fotka je z loňska, ale pozadí ne a při uložení se EXIF ztratí (v Affinity na dané fotce je, ale při exportu všech vrstev se neuloží). Případně, jestli je možno doložit to jinak (např. zasláním zdrojové fotky s EXIFem)

3

Petr Hájek, 12. 01. 2021 |Reagovat

Martin Lukeš

Reaguje na (1) | Dobrý den, soutěž funguje déle než sedm let a algoritmus se nám povedlo vyladit tak, že jsme k němu dosud nezaznamenali žádné připomínky. To, že fotografie po čase stárnou a začnou ztrácet určitá procenta atraktivity je věc veřejně známá. Nic to ale nemění na tom, že jednu část soutěže vyhodnocuje porota a atraktivita na výsledky soutěže nemá žádný vliv a v druhé části soutěže se započítává vždy nejvyšší dosažené skóre a protože stárnou fotografie všech autorů, mají v soutěži všichni naprosto rovné podmínky.

2

Prodejce Megapixel.cz, Martin Lukeš, 07. 01. 2021 |Reagovat

KN

Neposílejte fotky do soutěže po dvou dnech jsou staré to je odpověď na muj dotaz k hodnoceni fotek:
Kromě shlédnutí se do něj mimo jiné započítává také faktor toho jak je to dlouho co byla fotografie vložena a tak fotografie časem "stárnou" a jejich atraktivita se snižuje
aby uvolnili místo těm novým.

1

K Návrat, 06. 01. 2021 |Reagovat

Chráněno pomocí reCAPTCHA Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajůsmluvní podmínky společnosti Google.